VÝSTAVA SPOLKU PODKRKONOŠSKÝCH VÝTVARNÍKŮ

Typ akce: Kultura

25.01.2024 10:00 do 10.03.2024 16:00

PŘEDSTAVÍ SE PESTRÁ MOZAIKA VÝTVARNÝCH ŽÁNRŮ

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na Výstavu Spolku Podkrkonošských výtvarníků. Na Staré úpické radnici se představí současní členové spolku pestrou mozaikou výtvarných žánrů od malby, kresby, grafiky, přes fotografii, dřevěné a kamenné plastiky, keramiku, textilní techniky až po tematické krajky tvořené paličkováním. A co o sobě říkají podkrkonošští výtvarníci sami?

„Spolek byl založen na základě veřejné výzvy v roce 1989. Počátek devadesátých let činnostem různých sdružení moc nepřál. Spolu s euforií, nabytou svobodou a nadějí přišel také individualismus: stav mysli neslučitelný se spolkovým režimem. Nástrahám nové doby však čerstvě vzniklá parta výtvarníků odolala. Na srdci jí ležela hlavně prosperita spolku, výtvarný růst a v neposlední řadě i rozvíjení společného aktivního života. V řadách spolku se od jeho vzniku vystřídaly desítky více či méně aktivních výtvarníků.

Prezentování děl na společných či autorských výstavách se nestalo zdaleka jedinou spolkovou činností. Členové pořádají, nebo se účastní výtvarných plenérů u nás i v zahraničí. Občasné jsou i oblíbené akce jako „cyklovýlety“, nebo třeba zimní "běžkopěšky." Ke třicátému výročí vzniku uspořádal v roce 2019 spolek 1. Výtvarnický ples, jehož výtěžek věnoval výtvarnému oboru trutnovské ZUŠ. Zkrátka spolek spolu spolkově, společně a spokojeně žije.“